logo

Jak vybrat Waveboard

Pokud sháníte waveboard (resp. snakeboard, ripstik), pak pro vás máme 7 tipů, na co si dát při výběru pozor. Tuto recenzi jsme vytvořili z našich 5-letých zkušeností s testováním a servisem waveboardů.   
Pro větší přehlednost uvádíme jak kriteria Důležitá, tak ta Zavádějící.


DŮLEŽITÁ kriteria pro výběr waveboardu (7 tipů)

 

1. Dívejte se na kolečka waveboardu

Cena kvalitních koleček pro waveboard se pohybuje okolo 500Kč, proto se vyplatí mít na novém waveboardu už ta kvalitní. Je třeba si uvědomit, že waveboard má jen 2 kolečka (kdežto in-line brusle jich mají 8) a proto jsou extrémně namáhaná – zejména pak to zadní. Nekvalitní kolečka se dají v létě na rozpáleném asfaltu sjet i za pár hodin! 

Jak tedy poznat ta kvalitní? 
Doporučujeme se dívat na značku koleček – v ideálním případě by se měla shodovat se značkou waveboardu, pak máte garanci, že jsou to kolečka vyvinutá právě pro jízdu na waveboardu. Značka by měla být uvedena na boku kolečka. 99% nekvalitních koleček totiž žádnou značku na sobě nemají nebo je tam jen obecná grafika bez konkrétní značky. 

Jak dlouho vydrží kvalitní kolečka?
Samozřejmě se sjíždějí i ta kvalitní značková, ale při běžné jízdě vám vydrží mnoho a mnohonásobně déle. To jak dlouho, vám asi nikdo přesně neřekne, protože záleží na hmotnosti jezdce, teplotě, hrubosti povrchu apod. Při rekreační jízdě se dá předpokládat, že vydrží celou sezonu (po částečném opotřebení doporučujeme prohodit zadní a přední kolečko – to zadní se totiž opotřebovává rychleji).

Co je kromě značky ještě u koleček důležité?
Ideální tvrdost kolečka pro jízdu na waveboardu je 84-90A. Měkčí kolečka se o poznání rychleji sjíždějí. 
Velikost kolečka je vhodná 76-80mm.

2.  Proč odolný caster u waveboardu?

Caster je to, v čem je kolečko uchycené. Je to jedna z nevíce namáhaných částí waveboardu. Cena nového casteru je okolo 250Kč. Podstatné jsou u něj dvě vlastnosti: 

Druh a síla materiálu
Ideálně je caster vyroben z oceli. Můžete narazit i na slitiny hliníku, kde ale záleží na odolnosti slitiny a pokud je nekvalitní, může prasknout, což jednak caster nenávratně zničí a jednak to může přivodit úraz. 

Ložiska
Měla by být kvalitně a odolně zapouzdřena. Dále musí vydržet extrémní zátěž, ke které dochází již při samotné jízdě a o skocích ani nemluvě. Většina neznačkových waveboardů má pouzdra ložisek jen lehce nýtována a kvalita ložisek je nevalná. Caster se pak rychle opotřebuje, což poznáte tak, že se začne při otáčení „zasekávat“  – pak již nezbývá než ho vyměnit, protože bez něho je waveboard nefunkční.

3. Tvar waveboardu

Na první pohled jsou si všechny waveboardy podobné – 2 desky spojené torzní tyčí. Přesto jsou ale v tvarech rozdíly, které zásadně ovlivňují, jak se vám na waveboardu bude jezdit. 

Desky
Desky waveboardu (dotýkají se jich vaše podrážky) by měly být konkávně prohnuté (okraje vyšší než střed desky), což  napomáhá jezdci udržet stabilitu při jízdě i tricích – vrací totiž jezdce do pomyslného středu rovnováhy.

Dorazové plochy
Zdola jsou důležité tzv. dorazové plochy. Ty zajistí, že vás waveboard při ostrých zatáčkách či tricích nepustí do přílišného náklonu, který má obvykle za následek pád na tvrdou zem. Značkový waveboard je zárukou, že má tyto plochy nastavené ve správných úhlech. 
Zespoda by také neměly být žádné nekompaktní plasty – mají tendenci se lehce ulamovat. Vše by mělo být jednolité a kompaktní.

Torzní tyč
Torzní tyč, která  obě desky  waveboardu spojuje, by měla být ocelová  (přesněji řečeno vyrobená z pružných nýtovaných ocelových plátů) a nepříliš měkká. Nylonové tyče nemají dlouhou trvanlivost, časem se prohýbají a praskají. Správná tuhost tyče a kvalita materiálu má zásadní vliv na pohánění waveboardu.


 

4. Povrch waveboardu

Je důležitý pro „přilnavost“ vašich podrážek k desce waveboardu. Plastové výstupky (3D grip) by měly být dostatečně vysoké a špičaté, aby se do podrážky "zakously". Pokud není povrch desky dostatečně reliéfní, může podrážka lehce sklouznout, což může vést ke zbytečným pádům. Zejména si dávejte pozor při jízdě na vlhkém povrchu, kdy vlhká podrážka na desce klouže ještě více.

 

5.  Značka waveboardu

Pokud je waveboard neznačkový, pak v podstatě nevíte, do čeho jdete. Často to totiž nevědí ani samotní výrobci. V Číně jsou desítky výrobců waveboardů, kteří jen kopírují. V drtivé většině ale vyrobené waveboardy nevyvíjejí a jejich kvalitu netestují. V praxi je otestujete až Vy!

Kvalitní značkový waveboard musí splňovat přísná kriteria pro evropský trh  a měl by být certifikován bezpečnostními normami CE.

Značka waveboardu bývá také součástí grafiky desky.


6. Náhradní díly na waveboard

Při jízdě se waveboard opotřebovává. Nejdříve z něj opotřebujete kolečka, časem pak možná i caster. Torzní tyč či plasty by měly vydržet bez výměny. Než si tedy waveboard koupíte, zjistěte si, zda má prodejce náhradní kolečka a caster běžně skladem.  

7.  Zeptejte se na waveboard prodejce

Dostupné informace mohou být neúplné či málo přesvědčivé. Zkontaktujte tedy prodejce a zeptejte se ho. Při telefonickém rozhovoru ho zkuste otestovat otázkou: „Pokud byste si vy vybíral waveboard, koupil byste si ten váš nabízený a proč?“. Po zdůvodnění se ho pak ještě optejte: „Jakou s ním máte osobní zkušenost?“ – pokud vám odpoví, že žádnou, pak je otázkou, z jakého zdroje informací vlastně čerpá.

 

ZAVÁDĚJÍCÍ kriteria pro výběr waveboardu (4 mýty)

 

1.  Materiál koleček waveboardu

Mnoho prodejců uvádí, že jsou kolečka pro waveboard vyrobena z PU materiálu. Tento údaj ale o samotné kvalitě a trvanlivosti koleček nic nevypovídá, protože je příliš obecný - podstatou kvality je totiž spíše technologie výroby koleček a jakost použitých surovin při výrobě.

2.  Materiál desky waveboardu

Obvykle se dočtete, že se jedná o ABS plast. Někteří prodejci dokonce uvádí, že je nezničitelný! Smutnou realitou je, že tento „nezničitelný“ plast  někdy praskne již po pár měsících běžné jízdy a tím je waveboard zcela zničen.

3. Nosnost waveboardu

Nosnost (max. váha) waveboardu je velmi relativní pojem. Přetížení jednotlivých částí waveboardu se totiž velmi liší (nejvíce namáhaný je caster a jeho okolí) a pokud např. s waveboardem skočíte, je lokální přetížení až několikanásobné. Proto je údaj o nosnosti jen orientační. U neznačkových výrobků navíc není ničím podložen - nedá se mu tedy příliš důvěřovat.

4. Doporučená věková hranice pro waveboard

Někdy se dozvíte, že je waveboard vhodný až od 10-ti let apod. Znám děti, kterým je 5 let a jízdu na waveboardu zvládají – řekněme ale, že 5 let věku je pro samostatnou jízdu hranicí. Již 4-leté děti ale mohou jezdit s asistencí. 

 

VŠE O WAVEBOARDU


Jízda na waveboardu (čti vejvbordu) je zábavná a zvládne jí i ten, kdo se považuje za sportovní „antitalent“.
5 důvodů pro jízdu na waveboardu:
1.    pro vylepšení rovnováhy
2.    pro lepší koordinaci celého těla
3.    pro naprosto přirozený pohyb při jízdě na waveboardu – pohyb ve tvaru vlny rovnoměrně zapojuje svalstvo a nepřetěžuje klouby
4.    pro všestrannost, kterou zejména děti potřebují při jakémkoli sportu: na všestrannosti je přece vše založeno!!!
5.    pro zdravější využití volného času než je vysedávání u počítače či televize
 
Navíc nezávislá studie Salfordské University (USA) zjistila, že v porovnání s klidovým stavem se během jízdy na waveboardu zvýší v průměru srdeční tep o 127% a  výdej energie o 435%. Studie dále změřila, že výdej energie během jízdy na waveboardu (407 kcal/h) byl o 133% vyšší než při chůzi 5 km/h (174.5 kcal/h).
Autoři universitní studie tak došli k závěru, že jízda na waveboardu může být vhodnou aktivitou pro zvyšování fyzické kondice a výdej energie a to zejména pro ty, kteří nemají v oblibě klasické sporty. Zároveň je to účinný nástroj pro boj s dětskou obezitou.
 
Jak vlastně waveboard vznikl?
Princip konstrukce waveboardu je znám od roku 2003 - skladá se ze 2 desek spojených torzní tyčí. Oproti skateboardu má pouze 2 kolečka uchycená v tzv. casteru otočném o 360°. Další informace najdete na wikipedii.

Fenomén waveboardu se zrodil v Californii (USA). V Evropě se začal waveboard masově prosazovat od roku 2005, to když firma Street Surfing založila svou 1. evropskou pobočku. Firma Street Surfing má také registrován celoevropský patent na konstrukci waveboardu pod č. 1511541.
 
Základní jízda na waveboardu připomíná plazícího se hada a jezdec se pohybuje, aniž by se nohou dotknul země (a to i do kopce). Po zvládnutí základu (obvykle do 30 min.) se lze na waveboardu dále zdokonalovat (při jízdě lze driblovat či házet míčem, naučit se základní triky apod.), popř. se učit obdobným trikům jako na skateboardu.

S waveboardem je možné začít od 4 let (s asistencí). Samostatnou jízdu zvládnou děti obvykle od 5 let.

Jaká je cena kvalitního waveboardu?

 

© 2013 - 2022 Epicsport.cz Všechna práva vyhrazena.                Obchodní podmínky